Više od 4,75 miliona građana Srbije ima bar jedan mobilni telefon, a ukupan broj korisnika usluga mobilne telefonije (broj aktiviranih SIM kartica) iznosi skoro 10 miliona. Na 100 stanovnika dolaze 132 mobilna telefona, a skoro milion čine oni sa operativni sistemom, popularni pametni telefoni.Stručnjaci kažu da taj podatak govori o tome da građani Srbije sve manje koriste mobilni da bi razgovarali ili slali poruke, a sve više da bi surfovali netom. Svake godine raste broj postpejd korisnika u odnosu na pripejd, ali dve trećine njih još uvek rađe dopunjuju račun po potrebi, dok tek svaki treći ima potpisan ugovor o mesečnom plaćanju na osnovu izabranog tarifnog paketa.
Više od 4,75 miliona građana Srbije ima bar jedan mobilni telefon, a ukupan broj korisnika usluga mobilne telefonije (broj aktiviranih SIM kartica) iznosi skoro 10 miliona, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZZS) i Republičke agencije za telekomunikacije (RATEL) sa kraja 2010.
Na 100 stanovnika dolaze 132 mobilna telefona, a skoro milion čine oni sa operativni sistemom, popularni pametni telefoni. Stručnjaci kažu da taj podatak govori o tome da građani Srbije sve manje koriste mobilni da bi razgovarali ili slali poruke, a sve više da bi surfovali netom.
Operateri mobillne telefonije su za “Blic” objasnili da svake godine raste broj postpejd korisnika u odnosu na pripejd, ali dve trećine njih još uvek rađe dopunjuju račun po potrebi, dok tek svaki treći ima potpisan ugovor o mesečnom plaćanju na osnovu izabranog tarifnog paketa.
S obzirom na imovinsko stanje građana, takav podatak i ne čudi jer su prosečni troškovi u pripejdu dosta manji. Tako na primer, prosečan račun korisnika mobilne telefonije u pripejdu iznosi nešto više od 330 dinara mesečno, dok je u postpejdu veći i do sedam puta.